• Historia naszej szkoły

• Polska szkoła w Ogardach rozpoczęła pracę 4 września 1945 roku. Już pod koniec września do szkoły dotarły pierwsze polskie podręczniki wydane jeszcze przed wojną, z których korzystało 37 dzieci. Zróżnicowanie wiekowe przybywających do szkoły dzieci było bardzo duże, jedni mieli już   po 16 inni po 7 lat. Nauka odbywała się w oddziałach łączonych.

W czerwcu 1946 roku do szkoły w Ogardach uczęszczało 71 dzieci do klas I-VI. Biblioteka szkolna założona została w październiku 1945 r. i początkowo liczyła 37 książek.

W dniu 19 października 1945 r. założona została Spółdzielnia Uczniowska, która zaopatrywała uczniów w książki i materiały piśmienne. W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzony był kurs sanitarny zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną.

Do szkoły uczęszczały dzieci z Ogard, Gilowa, Pielic, Lipich Gór, Lubicza, Górzna, Lubiewka oraz Kolska.
          W 1950 roku szkołę opuściło pierwszych 11 absolwentów.

W 1958 roku rozpoczęła się budowa nowej szkoły, która na początku liczyła 5 sal lekcyjnych i małą salę gimnastyczną.
          W latach 1971-1972 wybudowane zostały obiekty sportowe wokół szkoły: boisko do piłki siatkowej, boisko do piłki ręcznej, bieżnia trawiasta, skocznia do skoku w dal i wzwyż. Większość prac została wykonana społecznie przy olbrzymim zaangażowaniu mieszkańców Ogard. W 1973 r. obiekty sportowe Szkoły Podstawowej w Ogardach zgłoszone zostały do ogólnopolskiego konkursu i otrzymały wysokie noty komisji zajmując II miejsce w Polsce.

W latach 1986-1990 przeprowadzony został remont kapitalny budynku szkoły. Zakres prac remontowych był bardzo szeroki i objął: wymianę instalacji elektrycznej,  wymianę pokrycia dachowego, odnowienie budynku z zewnątrz, przebudowę pomieszczeń,  przebudowę piwnicy na kotłownię.

Budynek w takim kształcie przetrwał do 1988r. W 1988 przystąpiono do rozbudowy szkoły. Dzięki modernizacji dzieci przestały uczyć się na dwie zmiany, zlikwidowano klasy łączone.

Stojąca na wysokiej skarpie, na skraju wsi wśród pól ogardzka szkoła nadal pełni funkcję oświatową i kulturalną.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Ogardach prowadzi działalność dydaktyczno – wychowawczą  i opiekuńczą. Placówka jest sześcioletnią szkołą podstawową o strukturze organizacyjnej klas I - VI. Przy szkole prowadzony jest oddział przedszkolny, w którym funkcjonują dwa oddziały – dzieci 5 letnich, które objęte są rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym oraz dzieci 3 i 4 letnich objętych wychowaniem przedszkolnym.

Od 2011 r. szkoła wzbogaciła się o nową szatnię dla dziewcząt, wyremontowana została świetlica, którą doposażono w gry dydaktyczne, sprzęt RTV. Gruntownie odnowiono salę lekcyjną nr 7,  w wejściu do szkoły położono terakotę. Rozbudowano pracownię komputerową - sprzęt pozyskano   z programu EUROSCHOLA, wkrótce założono monitoring, który wpłynął na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły. Wyremontowano przedszkole dla 3-4-latków łącznie  z szatnią i salę gimnastyczną. Wymieniono ławki, krzesełka, tablice, biurka - z pomocą Rady Rodziców i CARITAS. Przystąpiono do programu INDYWIDUALIZACJA PROCESU NAUCZANIA, dzięki któremu klasy I- III zostały wyposażone w pomoce dydaktyczne.

W 2014 r. postawiono nowy komin, ponieważ stary zagrażał bezpieczeństwu. Za szkołą położono polbruk.
          W szkole powstała nowa biblioteka, w której systematycznie odnawiany jest zbiór książek. Obecnie szkoła bierze udział w projekcie KSIĄŻKA MOICH MARZEŃ, który umożliwi zakup nowych woluminów. Sale lekcyjne wyposażono w rzutniki, komputery dla nauczycieli, w jednej z sal zamontowano tablicę multimedialną.

Obecnie szkoła realizuje projekt, dzięki któremu w gabinecie pielęgniarki pojawią się nowe sprzęty medyczne.

W październiku 2015 r. oddano do użytku nowe schody wejściowe, które mają zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Zmienia się również dziedziniec przed budynkiem.