• Świetlica szkolna

• Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest:

Zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój dziecka, jego zainteresowań, uzdolnień i umiejętności z uwzględnieniem misji szkoły.

Cele szczegółowe:

1. Realizacja zadań dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczych szkoły.
          2. Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno - moralnej (odpowiednie zachowanie w szkole, w domu i środowisku lokalnym).
          3. Organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
          4. Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrabianie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy.
          5. Rozbudzanie i rozwój zainteresowań i zdolności oraz dociekliwości poznawczej.
          6. Propagowanie reguł komunikacji interpersonalnej oraz kształtowanie wrażliwości uczuciowej uczniów.
          7. Kształtowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, budowanie motywacji do zachowań  prozdrowotnych.

Zadania świetlicy:

1. Zapewnienie wychowankom opieki w godzinach ustalonych w porozumieniu z rodzicami.
          2. Wytwarzanie dobrego klimatu do nawiązywania kontaktów dziecka z nauczycielem.
          3. Niesienie pomocy w uzupełnianiu braków wychowania rodzinnego i środowiskowego.
          4. Opieka, pomoc i rada w każdej sytuacji , która przysparza dzieciom istotnych trudności.
          5. Organizowanie korzystania z wyżywienia – obiady szkolne.
          6. Organizowanie odpoczynku czynnego, ruchu (jeśli to możliwe na świeżym powietrzu).
          7. Organizowanie nauki i właściwej pomocy, tak aby całość zadań domowych wychowankowie objęci pomocą wykonywali na miejscu.
          8. Wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji (plastycznej, muzycznej, dramatycznej).
          9. Organizowanie konkursów świetlicowych i szkolnych dających możliwość szerszego udziału wychowanków w życiu szkoły oraz prezentacji na forum szkoły.
          10. Stała systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem.
          11. Udział świetlicy w życiu społecznym szkoły i środowiska lokalnego.